Fałdy wokalne fałszywe nie są odpowiedzialne za produkcję dźwięku, lecz raczej za rezonans. Wyjątki od tej zasady znajdują się w tybetańskim Chant i Kargyraa, stylu śpiewu gardłowego Tuvana. Obydwaj wykorzystują fałszywe fałdy wokalne do stworzenia podtekstu. Te fałszywe fałdy wokalne nie zawierają mięśni, podczas gdy prawdziwe fałdy wokalne mają mięśnie szkieletowe.

Ortopeda Białystok a obraz endoskopii

Najważniejszą rolą krtani jest jej funkcja ochronna; zapobieganie przedostawaniu się ciał obcych do płuc poprzez kaszel i inne działania refleksyjne.

Kaszel jest inicjowany przez głębokie wdychanie przez fałdy głosowe, a następnie uniesienie krtani i ciasne przywodzenie (zamknięcie) fałdów głosowych. Przymusowe wydech, wspomagane przez odskok tkanki i mięśnie wydechu, rozbija fałdy głosowe, a wysokie ciśnienie wypycha drażniący przedmiot z gardła. Natomiast o ortopedzie poczytasz tutaj: ortopeda Białystok.

ortopeda Białystok

Oczyszczanie gardła jest mniej gwałtowne niż kaszel, ale jest to podobny zwiększony wysiłek oddechowy, któremu przeciwdziała zacieśnienie mięśni krtani. Zarówno kaszel, jak i oddychanie gardła są przewidywalne i konieczne, ponieważ oczyszczają drogi oddechowe, ale oba powodują znaczne obciążenie fałdów głosowych.

Inną ważną rolą krtani jest fiksacja brzucha, rodzaj manewru Valsalvy, w którym płuca są wypełnione powietrzem w celu usztywnienia klatki piersiowej tak, że siły stosowane do podnoszenia mogą być przenoszone w dół do nóg. Osiąga się to poprzez głębokie wdychanie, po którym następuje addukcja fałdów głosowych. Grunting przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów jest wynikiem ucieczki powietrza przez adduktowane fałdy wokalne gotowe do fonizacji.

Porwanie fałdów głosowych jest ważne podczas wysiłku fizycznego. Fałdy głosowe są oddzielone o około 8 mm (0,31 cala) podczas normalnego oddychania, ale szerokość ta jest podwajana podczas wymuszonego oddychania.

Ortopeda Białystok a typowe zaburzenia

  • Podczas połykania, podniesienie tylnej części języka (odwrócenie) nabłonka nad otworem głośni, aby zapobiec przedostaniu się połkniętego materiału do krtani, co prowadzi do płuc, i zapewnia drogę dla pokarmu lub płynu bolusowego, aby „ześlizgnąć się” do przełyku; kompleks krtaniowo-laryngealny jest również ciągnięty do góry, aby ułatwić ten proces. Stymulacja krtani za pomocą zasysanego pokarmu lub płynu powoduje silny odruch kaszlu w celu ochrony płuc.
  • Ponadto, wewnętrzne mięśnie krtani są oszczędzane od niektórych zaburzeń tracenia mięśni, takich jak dystrofia mięśniowa Duchenna, może ułatwić rozwój nowych strategii zapobiegania i leczenia marnotrawstwa mięśni w różnych scenariuszach klinicznych. ILM posiada system regulacji stężenia wapnia sugerujący lepszą zdolność do radzenia sobie ze zmianami stężenia wapnia w porównaniu z innymi mięśniami, co może zapewnić mechanistyczny wgląd w ich unikalne właściwości patofizjologiczne.
  • Jest kilka rzeczy, które mogą powodować nieprawidłowe funkcjonowanie krtani. Niektóre objawy to chrypka, utrata głosu, ból w gardle lub uszach oraz trudności w oddychaniu. Przeszczep Larynksu jest rzadkim zabiegiem. Pierwsza na świecie udana operacja odbyła się w 1998 roku w Cleveland Clinic,, a druga w październiku 2010 roku w Centrum Medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego Davis w Sacramento.