W normalnym stanie każdy typ tkanki ciała, taki jak wątroba, śledziona czy nerki, ma unikalną echogeniczność. Na szczęście worek ciążowy, worek żółtopędny i embrion otoczone są hiperechoiczną (jaśniejszą) tkanką ciała.

Lekarz medycyny estetycznej na upływ czasu

Poniżej znajdują się przydatne terminy dotyczące ultradźwięków:

  • Echogeniczne – powodujące odbicia (echa) fal ultradźwiękowych
  • Hyperechoiczny – bardziej echogeniczny (jaśniejszy) niż normalnie
  • Hipoechoaniczny – mniej echogeniczny (ciemniejszy) niż normalnie
  • Izoeso – taka sama echogeniczność jak w przypadku innej tkanki
  • Badanie ultrasonograficzne przez pochwę – badanie ultrasonograficzne wykonuje się przez pochwę.
  • Badanie ultrasonograficzne przez brzuch – badanie ultrasonograficzne wykonuje się w poprzek ściany brzucha lub przez jamę brzuszną.

Tradycyjne sonogramy położnicze wykonywane są poprzez umieszczenie przetwornika na brzuchu kobiety w ciąży. Jeden z wariantów, sonografia przez pochwę, wykonywana jest za pomocą sondy umieszczonej w pochwie kobiety. Skany przezskórne zwykle dostarczają czystszych zdjęć podczas wczesnej ciąży i u otyłych kobiet. Stosowana jest również sonografia dopplerowska, która wykrywa bicie serca płodu. Do oceny pulsacji w sercu i naczyniach krwionośnych płodu na obecność objawów zaburzeń można wykorzystać sonografię dopplerowską. A o klinice medycyny estetycznej: https://kwel-med.pl/o-nas/.

Lekarz medycyny estetycznej

Lekarz medycyny estetycznej na rozszerzone naczynka

Nowoczesne obrazy ultradźwiękowe 3D zapewniają większą szczegółowość diagnostyki prenatalnej niż starsza technologia ultradźwiękowa 2D. Chociaż 3D jest popularne wśród rodziców pragnących fotografii prenatalnej jako pamiątki, zarówno 2D jak i 3D są zniechęcane przez FDA do użytku niemedycznego, nie ma jednak ostatecznych badań łączących ultradźwięki z jakimikolwiek niepożądanymi efektami medycznymi. Na różnych etapach ciąży wykonano następujące zdjęcia ultrasonograficzne 3D:

W badaniu ultrasonograficznym przez pochwę można wiarygodnie stwierdzić obecność worka ciążowego do 5 tygodnia ciąży (około 3 tygodni po owulacji), a zarodek powinien być widoczny do czasu pomiaru 20 mm woreczka ciążowego, czyli około 5,5 tygodnia. Bicie serca jest zazwyczaj obserwowane w badaniu ultrasonograficznym przez pochwę, kiedy embrion mierzy 5 mm, ale może być niewidoczne dopiero po osiągnięciu 7 mm, czyli około 7 tygodnia ciąży. Nawiasem mówiąc, większość poronień zdarza się również w 7-tygodniowym okresie ciąży. Częstotliwość poronień, a zwłaszcza poronień zagrożonych, znacznie spada, jeśli wykryte zostanie normalne bicie serca.